پس از درج مطلبی در سایت زیتون خبر مبنی بر این که ساخت استیکر به گویش محلی دشتویل به معنی رخنه در گویش روستا محسوب می شود؛ مجبور به پاسخگویی شدیم که در ادامه هم متن انتقاد و هم جوابیه ما را بخوانید:

متن انتقاد سایت زیتون خبر: (لینک ورود به این متن در سایت زیتون خبر)

به گزارش زیتون خبر، شبکه اجتماعی تلگرام از مدتی قبل به علت عدم رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران می رفت که فیلتر شود و عمده دلیل آن استیکرهایی مستهجنی بود که به راحتی در دسترس مخاطبان قرار می گرفت.

این روزها درب های استیکرهای غیر اخلاقی به روی مخاطبان ایرانی دست و پا گریخته فیلتر شده است و استفاده از تلگرام و کانال هایش به عنوان یک ابزار ارتباطی حتی برای نهادهای دولتی نیز تبدیل شده است.

از همه اینها که بگذریم رخنه تلگرام پس از ترس از هک شدن و به باد رفتن تمامی اطلاعات مخاطب اینبار پای گویش های محلی از جمله گویش محلی مردم روستای دشتویل رحمت آباد نیز به تلگرام باز شد.

هرچند شاید سازنده این استیکرها نیت بدی نداشته باشد اما راه های بهتری برای زنده نگه داشتن گویش و تلفیق آن با ابراز های روز نیز وجود دارد.

جوابیه ما به این انتقاد : (لینک ورود به این متن در سایت زیتون خبر)
ابتدا برای مقدمه باید عرض کنم که در شبکه اجتماعی تلگرام قریب به ۱۵ میلیون ایرانی عضو هستند و از این حیث در دنیا اول هستیم. و با توجه به این که بسیاری از سایت‌های خبری و مسئولین کشور نیز در این فضا مشغول به فعالیت هستند و همچنین چند ماهی است که قابلیت ایجاد کانال در این اپلیکیشن ایجاد شده، می توان گفت اکنون به سریع ترین و در دسترس ترین رسانه در کشور ما تبدیل شده است.
اما دلیل ساخت این استیکرها و نامگذاری آن به گویش محلی دشتویل :
در فضای تلگرام روزانه استیکرهای زیادی با لهجه‌ها و گویش‌های مختلف تولید می شود که متاسفانه بسیاری از آن ها نیز غیر اخلاقی باشد و بدون هیچ دردسر و به سرعت در تلگرام منتشر می شود فلذا به اتفاق دوستان بر خود لازم دانستیم با ایجاد استیکر به گویش شهرستان خودمان تا حدودی این خلاء را پوشش داده و سعی کردیم با بکار بردن لفظ “برَر” (برادر) در بسیاری از این استیکرها اولا استیکرها به شکل مودبانه باشد و ثانیا بتوانیم رابطه دوستی را نیز تحکیم ببخشیم. و اما مشکلی که با آن مواجه بودیم گذاشتن اسم برای این پک یا مجموعه استیکر بود و چون درگذشته با چالش نوع گویش شهرستان در معرفی بیوگرافی روستای خود در وب سایت دشتویل مواجه شده بودیم و بسیاری از متخصصان زبان و گویش شهرستان، برما خرده گرفته که چرا گویش روستایتان را به گویش تاتی نوشته اید درصورتی که ما به گویش دیلمی صحبت می کنیم و خلاصه اینکه ما را مجاب به تغییر کردند و بالعکس نیز افرادی اکنون برما فشار می آورند و اما ما نیز برای اینکه این بار با این چالش مواجه نشویم، به این نتیجه رسیدیم بهترین نام برای این پک ” گویش محلی دشتویل” به جای گویش تاتی یا دیلمی است. چون در صورت انتقاد هم محدوده منتقدانمان به نسبت شهرستان کمتر می شد.
اما این که رخنه فرهنگی صورت گرفته را قبول نداریم و شاید لفظ رخنه با توجه به اهداف ما، که در ادامه نیز عرض خواهم کرد برایمان خنده آور و قابل قبول نباشد چون هدف ما از ساخت این استیکرها پوشش خلا فرهنگی در تلگرام بوده و بس.
مدتی است به همراه دوستان در کنار معرفی گویش و زیبایی های شهرستان کارهای فراتری از جمله معرفی اشخاصی همچون سردار سلیمانی و حمایت از جبهه مقاومت را در دستور کار خود قرار داده و با ساخت کانال (لینک ورود به کانال) و طراحی عکس نوشته و استیکرهای مختلف از سردار سلیمانی و درج خبرهای مختلفی از تحولات میدانی منطقه غرب آسیا تمام تلاش خود را می کند تا بتواند کار فرهنگی انجام دهد و از همه مهم تر سعی میکنیم افسران جنگ نرم (به فرموده مقام معظم رهبری) در فضای مجازی از جمله اپلیکیشن های شبکه اجتماعی داخلی و خارجی باشیم.
همچنین لازم به ذکر است گروه ما در بسیاری از اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی ایرانی از جمله افسران، تبیان، بیسفون و… در حال فعالیت می‌باشد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *