به گزارش پایگاه خبری نوای رودبار مراسم علم واچینی شاه شهیدان بزرگترین مراسم علم واچینی استان گیلان امسال نیز همچون سال های گذشته در جوار امامزادگان محمد و هادی (ع) واقع در روستای شاه شهیدان خورگام برگزار می شود این مراسم امسال با توجه به تصمیم هیات امنا بقعه ی متبرکه ی شاه شهیدان در تاریخ ۲۳ مرداد برگزار خواهد شد.
مراسم علم واچینی شاه شهیدان بزرگترین مراسم علم واچینی در استان گیلان و یکی از پرشورترین مراسم های مذهبی کشور است که هر سال با حضور هزاران نفر از مردم منطقه و دیگر نقاط استان و کشور برگزار می شود.
راه های دسترسی :
۱- رودبار – رستم آباد – دشتویل – دفراز – سیبن – شاه شهیدان

۲- رستم آباد – دشتویل – بره سر – سیبن – شاه شهیدان
۳- رستم آباد – دشتویل – بره سر – نوده – ناش – آسیابر – شاه شهیدان
۴- لوشان – جیرنده – پشتکلا – ناش – آسیابر – شاه شهیدان
۵- لاهیجان – سیاهکل – دیلمان – آسیابر – شاه شهیدان

—————————————————————————

روزنامه شماره ۱۱۹۴۶ کیهان در ۳۱ مرداد سال ۱۳۶۲ در گزارشی به بیرون آمدن اجساد سالم سادات شهید علوی بعد از ۸۰۰ سال در شاه شهیدان رودبار پرداخته است، عین گزارش روزنامه کیهان در ذیل می آید:

چندی پیش از طرف سازمان اوقاف استان گیلان تعویض ضریح کهنه بقعه متبرکه شاه شهیدان عمارلو رودبار زیتون با حضور جمعی از مسئولین ادارات مختلف انجام گرفت که به هنگام تعویض ضریح کهنه اجساد مربوط به سادات علوی که از ۸۰۰ سال قبل سالم مانده بود از زیر خاک بیرون آمد.در این رابطه با برادر خاکبان مسئول اوقاف استان گیلان به گفتگو نشستیم. وی اظهار داشت: یکی از اهداف سازمان اوقاف بعد از پیروزی بازسازی بقاع متبرکه است که از محل درآمد خود بقعه انجام می گیرد. اخیرا برای بقعه شاه شهیدان عمارلو رودبار با برنامه ریزی قبلی ضریحی سفارش شد که چندی پیش با تشریفات خاص مذهبی حرکت داده شد که پس از تحمل زحمات زیاد به واسطه صعب العبور بودن این منطقه که در ۷۳ کیلومتری رودبار قرار دارند وارد منطقه شدیم البته حضور جمعیت مشتاق و زوار مسلمان منطقه شوری دیگر به مجلس داده بود و همه از دیدن ضریح جدید اشک می ریختند.

وی افزود: پس از مدتی استراحت برادران مسئول مشغول برداشتن ضریح کهنه بودند که پس از برداشتن با منظره بسیار عجیب و در عین حال با روحانیت خاصی روبرو شدند و مشاهده کردند که پیکر مطهر شهیدان سادات علوی که از ۸۰۰ الی ۹۰۰ سال قبل بدست کفار ملحد شهید شده بودند بیرون آمد و ۹ سر بریده که نشان می داد اغلب از ۱۸ سال کمتر داشتند و یک جنازه کامل که مربوط به یکی از همین سادات علوی معروف به شاه شهیدان است، مشاهده شد.

جنازه به طور کامل، دست نخورده بود حتی ناخن، مو و لباس مندرس آن زمان دیده می شد. همچنین یک کمان شکسته همراه با تیر و شمشیر شکسته در کمر آن سید قرار داشت و آثار ۲ ضربه شمشیر یکی بر روی سینه و یکی هم بر روی فرق آن سید دیده می شد که این صحنه اثر زیادی بر مردم گذاشت.برادر خاکبان اضافه کرد: این گنجینه هایی که از قدیم سینه به سینه انتقال یافته تا امروز این معجزه صورت گرفت تا آنهایی که دم از الحاد می زنند واقعا به خود بیایند و اندیشه کنند.وی در رابطه با تاریخچه این سادات اظهار داشت: طوری که از هیئت امنا آن منطقه پرسیده شده ایشان از ظلم حکام آن وقت به ایران پناه آورده و تعدادی از آنها در قم سکونت کرده و بقیه در جهت نشر معارف اسلام تعدادی به دیلمان که از جمله آقا سید جلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه و همچنین تعدادی به زنجان امروز و تعدادی هم به منطقه عمارلو آمدند که این سادات با خانواده خود ناجوانمردانه از طرف کفار آن زمان شهید شدند.

۰۲

DSC_1318بنر نصب شده در جلوی امامزاده

DSC_1348

DSC_1333

DSC_1322

DSC_1341

DSC_1377نمایی از روستای شاه شهیدان

DSC_1425خوشبختانه امسال از روستای سیبن تا روستای گلنگش روکش آسفالت صورت گرفته و جاده‌ی خاکی حدفاصل روستای گلنگش تا روستای شاه شهیدان نیز بالاخره آسفالت شد.

۴ دیدگاه ها

  1. سلام . کجا جاده آسفالته هست؟!! کمی در انتهای دفراز – از روستای رشی تا روستای پس طالکوه جاده خاکی می باشد و تردد آسان با تراکتور انجام می پذیرد – به نظر من اگه کسی خواسته باشه بره شاه شهیدان بره چهار محل – پشت کلا – بعد سیبن – گلنگش بعد شاه شهیدان؛ درسته دور میشه اما جادش بهتره نسبت به رشی تا پس طالکوه.
    پاسخ مدیر سایت:
    سلام بر شما آقای باقری همراه همیشگی سایت دشتویل. راستش راجع به جاده رشی تا پس طالکوه حق باشماست؛این جاده داغون شده و نیاز به روکش داره اما خدا روشکر بقیه‌ی مسیر آسفالت شده و از همه مهم تر جاده‌ی گلنگش تا شاه شهیدان که قبلا خاکی بود و همیشه در روز علم واچینی بدلیل تردد زیاد خودرو ها گرد و خاک وحشتناکی ایجاد می شد امسال آسفالت شده و من هم به همین دلیل این تصویر رو تو سایت درج کردم.

  2. با سلام. سایت مفید و ارزشمندی دارید.
    راستی مسجد قدیمی شاه شهیدان که در جوار مسجد جدید قرار داشت، از کی و به چه دلیل خراب شده؟ مگر می توان مسجد را از اساس ویران کرد؟ شنیده ام هیئت امنای امام زاده از سر بی اطلاعی از مسائل شرعی این کار را کرده اند. لطفا پیگیری و مطلبی در رد یا اثبات این خبر درج فرمائید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *