زلزله ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار-منجیل به بزرگی ۷.۴ ریشتر در ساعت ۲۱:۰۰ به وقت گرینویچ و سی دقیقه بامداد به وقت محلی رخ داد و شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و ۷۰۰ روستای اطراف را به نابودی کشاند و به ۳۰۰ روستای دیگر خسارت عمده وارد نمود. خسارت حاصله از این زمین‌لرزه ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شد. کانون ژرفی زمین‌لرزه مذکور حدود ۱۹ کیلومتری از سطح زمین بود و براثر آن یکصد هزار خانه خشتی و گلی با خاک یکسان شدند یا متحمل خسارات عمده گردیدند و بیش سی و پنج هزار کشته، شصت‌هزار زخمی و پانصدهزار بی‌خانمان آن را در لیست مرگبارترین ۱۰ زلزله جهان در صدسال گذشته قرار می‌دهد.

این زمین لرزه در روستای دشتویل نیز باعث کشته شدن ۲۷ نفر از اهالی روستا شد.  اسامی از دست رفتگان زلزله در دشتویل به شرح زیر است:

۱- مرحوم ابوالحسن غلامی

۲-  مرحومه سمیرا غلامی (فرزند ابوالحسن غلامی)

۳- مرحوم اردلان غلامی  (    ”          ”            ”    )

۴- مرحوم  محمد غلامی  (    ”          ”            ”    )

۵- مرحومه صدیقه غلامی (    ”          ”            ”   )

۶- مرحومه مریم غلامی   (    ”          ”            ”    )

۷- مرحومه معصومه حسنی (همسر آقای سیروس قدیمی)

۸-مرحوم محمدرضا قدیمی ( فرزند آقای سیروس قدیمی)

۹-  مرحومه افسانه قدیمی (  ”       ”           ”       ”  )

۱۰-مرحومه  فرحناز قدیمی (  ”       ”            ”       ”  )

۱۱- مرحومه سمیه قدیمی  ”      ”           ”       ”   )

۱۲- مرحوم هوشنگ رضایی

۱۳-  مرحومه فاطمه حاجی پور (همسر هوشنگ رضایی)

۱۴-مرحوم  مجید رضایی ( فرزند آقای فرامرز رضایی)

۱۵- مرحومه حوری محمدی ( فزند مرحوم حسین محمدی)

۱۶- مرحومه فاطمه محمدی(   ”        ”            ”           ” )

۱۷-  مرحوم جاوید لطیفی  ( فرزند مرحوم توفیق لطیفی)

۱۸- مرحوم یوسف لطیفی ( ”          ”          ”          ” )

۱۹-مرحومه رقیه نوری (فرزند آقای عباداله نوری سیبنی)

۲۰- مرحومه ربابه نوری ( ”      ”        ”          ”         ”     ) این مرحومه در شهر رودبار به رحمت خدا رفتند.

۲۱-  مرحومه طاووس (ریحان) شیرمحمدی (همسر مهدی اصلانی)

۲۲-  مرحوم رضا علی اکبری (فرزند آقای وجیه اله علی اکبری)

۲۳-  مرحوم صابر باقری (فرزند آقای محمود باقری)

۲۴- مرحومه سهیلا باقری (فرزند مرحوم قدرت باقری)

۲۵- مرحومه سمیه میرزایی نیا (فرزندآقای مجید میرزایی نیا)

۲۶- مرحومه زهره باقری (فرزند مرحوم رحمت اله باقری)

۲۷-مرحوم احمد تابع

شادی روح تمامی از دست رفتگان زلزله سال ۱۳۶۹ علی الخصوص ازدست رفتگان روستای دشتویل صلوات… ( اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم)


توضیحات تکمیلی:

 کشته‌ها و خرابی‌ها:
زلزله ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار-منجیل به بزرگی ۷٫۴در ساعت ۲۱:۰۰ به وقت گرینویچ و سی دقیقه بامداد به وقت محلی رخ داد و شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و ۷۰۰ روستای اطراف را به نابودی کشاند و به ۳۰۰ روستای دیگر خسارت عمده وارد نمود. خسارت حاصله از این زمین‌لرزه ۲۰۰ میلیارد دلار برآور شد. کانون ژرفی زمین‌لرزه مذکور حدود ۱۹ کیلومتری از سطح زمین بود و براثر آن یکصد هزار خانه خشتی و گلی با خاک یکسان شدند یا متحمل خسارات عمده گردیدند و بیش سی و پنج هزار کشته، شصت‌هزار زخمی و پانصدهزار بی‌خانمان آنرا در لیست مرگبارترین ۱۰ زلزله جهان در صدسال گذشته قرار می‌دهد. چند ساعت پس از وقوع زمین لرزه اصلی چندین پس‌لرزه به وقوع پیوست که بزرگی موج لرزه‌ای آنها بیش از ۵ بود. بزرگترین پس‌لرزه حدود ۱۲ ساعت پس از وقوع زمین‌لرزه اصلی اتفاق افتاد، که بزرگی آن Mb=۶ گزارش گردید. پس از نصب شبکه لرزه‌نگاری صحرایی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران روزانه حدود چند صد پس‌لرزه ثبت می‌گردید که بزرگی آنها در مواردی از ۵ تجاوز می‌نمود. عمق اکثر این پس‌لرزه‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ کیلومتر متغیر گزارش شده‌است. این زمین‌لرزه به لحاظ وسعت و شدت از زلزله‌های بی‌سابقه این منطقه در طی سدهء اخیر بود که مناطق وسیعی از استانهای تهران، گیلان، آذربایجان شرقی، مرکزی، زنجان، همدان، مازندران، سمنان و شهرهایی از قبیل لاهیجان، رودسر، لنگرود، آستانه اشرفیه، تنکابن، سراب، اردبیل، مشکین‌شهر، کرج و شهرک‌های اطراف بروجرد محور قزوین-رشت و روستاهای رودبار الموت طالقان، فیروزکوه مهدی‌شهر، شهمیرزاد، زیراب، بوئین زهرا و دهها شهر و روستای دیگر را به لرزه درآورد. وقوع این زمین‌لرزه در تهران نیز باعث وحشت زیاد مردم شد و بسیاری را از خواب بیدار نمود، لیکن آثاری از ریزش منازل یا تلفات انسانی مشاهده نگردید. برخی از مطبوعات گزارش دادند که تعدادی از منازل مسکونی قدیمی تهران واقع در محلات جنوبی شهر آسیب‌های جزئی دیده‌اند.[۳] شدت زمین‌لرزه در تهران ۵ درجه در مقیاس مرکالی تخمین زده شده‌است. زمین‌لرزه شهر تبریز را به لرزه درآورد، در شهر خلخال از شدت بیشتری برخوردار بود و باعث ریزش تعدادی از ساختمانها و وارد آمدن خسارات مالی شد. در شهر سراب باعث ریزش برج کوه آجرپزی ملی و چندین دیوار در نقاط مختلف شهر شد ولی در میانه و بروجرد گرچه احساس گردید لیکن تلفات جانی در برنداشت. شهر قزوین و بخشهای تابعه آن به شدت لرزیدند که شکسته‌شدن شیشه‌های منازل و تخریب بعضی از خانه‌های مسکونی را بدنبال داشت و تعدادی مجروح نیز بجای گذاشت، لیکن خسارات مالی و تلفات جانی این زلزله در بخش‌ها و روستاهای کوهین، طارم سفلی، محور قزوین-رشت و نیز روستاهای رودبار الموت شدت بیشتری داشت.
در نخستین ساعات پس از زمین‌لرزه تعداد تلفات در روستای هیر از بخش الموت حدود ۵۰۰ کشته و مجروح و در کوهین و روستاهای حومه آن در بخش قاقازان ۱۶۰ کشته گزارش گردید.[۳] در استان زنجان دو روستای آب بر و ده شیر که زمین‌لرزه در آنها شدت بیشتری داشته به کلی تخریب شدند و تعداد زیادی کشته و مجروح شدند. اکثر روستاهای طالقان دچار خسارات مالی زیادی شده و احشام زیادی به هلاکت رسیدند و تعداد زیادی منازل مسکونی ویران گردیدند.[۳] در استان گیلان شهرهای رشت، رودبار، آستانه اشرفیه، لاهیجان، منجیل، لوشان و صومعه‌سرا در جریان زمین لرزه بیشترین خسارات را دیدند. در این حادثه به بسیاری از منازل مسکونی تجاری، دولتی و راه‌ها و پل‌ها آسیب شدید وارد گردید. منبع بزرگ تأمین آب مشروب رشت-انزلی و تعدادی ساختمان و آپارتمان مسکونی ۷ و ۸ طبقه با خاک یکسان شد و تعدادی کشته و مجروح گردیدند. در آستانه اشرفیه منبع آب آشامیدنی شهر به کلی ویران و ده‌ها خانه در اثر پدیده روانگرایی خاک تخریب گردیدند. وقوع زمین لرزه در مناطقی از شهرستان فومن موجب خسارات و تلفات فراوان جانی و مالی شد و در روستاهای ماسوله و نصیر محله زمین‌لرزه ده‌ها خانه را ویران و ده‌ها تن را کشت. شهرهای منجیل و لوشان نیز از شهرهای دیگری بودند که به‌شدت تخریب شدند.
در شهر منجیل اکثر ساختمان‌ها ویران شدند و صدها کشته برجای ماند. سد منجیل در جریان زمین‌لرزه بشدت آسیب دید، بطوریکه دریاچه پشت سد تا پایان مرحله بازسازی بطور کامل تخلیه شد. در تونل‌های محور منجیل ـ رودبار شکستگی‌های بزرگ و چپ گرد بوجود آمد و مبادی ورودی تونل‌های به علت ریزش کوه تخریب گردیدند. شهرک هرزه ویل در شمال غرب شهر منجیل به علت پایداری ساختمانهای مسکونی از تلفات کمتری برخوردار بود، لیکن روستاهای هرزه ویل به علت لغزش کوه به کلی ویران گردیدند.
شهر رودبار در مقایسه با شهر منجیل از شدت تخریب کمتری برخوردار بود، لیکن به اکثر ساختمانها آسیب شدید وارد آمد. در کیلومتر ۲۵ جاده رشت-رودبار جاده در اثر ریزش سنگ‌های عظیم مسدود گردید. شدت زمین‌لرزه در ناحیه رودبار-منجیل حدود ۹ درجه در مقیاس مرکالی تخمین زده شده‌است. در شهر گنجه کارخانه کفش و چرم گنجه به‌کلی ویران گردید و خسارات زیادی به شهر وارد شد. خسارات ناشی از زمین‌لرزه در ناحیه امامزاده هاشم جزئی بود و آثار حاصل از زمین‌لرزه در این منطقه کمتر به چشم می‌خورد ولی با نزدیک شدن به شهر رشت آثار تخریب تا اندازه‌ای بارزتر بود.

دلایل بالارفتن تلفات انسانی:
زمان رخداد زلزله بسیاری از مردم استان گیلان به‌خصوص جوانان در دقایقی پس از ساعت ۲۴ پنجشنبه سرگرم تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا بودند که زمین به یکباره لرزید و این‌چنین بود که به دلیل بیدار بودن، بسیاری از جوانان توانستند به‌هنگام وقوع فاجعه از منازل بگریزند و زیر آوار نمانند. اما علت بالا بودن خسارات جانی در زلزله منجیل درحقیقت، خطا در اعلام کانون زلزله بود چراکه در آن زمان به دلیل محدود بودن ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، کانون زلزله منطقه دیلمان در استان گیلان اعلام شد و از این رو زمان طلایی برای امداد رسانی به مناطقی که خسارات جدی بدان ها وارد شده بود از دست رفت چراکه این زمان طلایی برای نجات آسیب دیدگان در زلزله ۲۴ تا ۷۲ ساعت است.

ضعف در اطلاع رسانی:
تا چند روز پس از این رخداد، هیچکس از آن خبر نداشت و کسی نمی‌دانست دقیقاً چه اتفاقی افتاده‌است. وقتی خبر زمین‌لرزه آنهم پس از تأخیر از تلویزیون ایران پخش شد نشانی مرکز زلزله به‌غلط رشت و دیلمان اعلام شد که گمراه‌کننده بود و هنوز مشخص نشده بود که در رودبار چه شده که پس از چند روز عمق فاجعه معلوم گردید. دلیل خطا در اعلام رومرکز زمین‌لرزه محدود بودن ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در آنزمان اعلام شد. ۴ روز پس از زلزله که زمان طلایی کمک عملاً از دست رفته بود، عملیات امدادرسانی به این مناطق آغاز شد.

پیامدهای پس‌آیند:
زلزله ویرانگر رودبار با همه پیامدهای فاجعه‌باری که داشت، منشأ اثر اتفاقات مهمی در کشور گردید.

تحول در نظام مهندسی کشور:
زلزله رودبار بی تردید تاثیر گذارترین زلزله در زمینه ساخت و ساز اصولی ومقاوم سازی در برابر زلزله و حوادث طبیعی بود و نقطه عطفی در مطالعات زلزله شناسی و مهندسی زلزله در ایران شد، به‌طوری‌که مطالعه آن زمین‌لرزه بخشی از سرفصل‌های دروس زلزله‌شناسی مهندسی و همچنین پهنه‌بندی خطر زلزله را به خود اختصاص داده و هر ساله دانشجویانی برای بازدید از پهنه رومرکز مهلرزه‌ای زلزله رودبار و درس‌هایی که باید از این زلزله آموخت به منطقه رودبار و منجیل می‌روند. دکتر علی بیت‌الهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با یادآوری مصائب فاجعه‌بار زلزله ۳۱ خرداد رودبار و منجیل در مصاحبه‌ای گفت: این زلزله چنان تاثیرگذار بود که می‌توان گفت، بعد از آن رویداد بود که ستاد مدیریت بحران وزارت کشور شکل گرفت، سازمان نظام مهندسی تأسیس شد، آیین‌نامه‌های ساخت و ساز مقاوم در کشور تدوین شد و مراکز پژوهشی مرتبط با زلزله بسط و توسعه یافتند.
از دیگر دستاوردهای مهم این واقعه برای جامع علمی وفنی کشور می‌توان به تشکیل نخستین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با زلزله، تدوین آئین‌نامه‌ها و مقررات ملی ساختمان و استاندارها اشاره نمود.
رخداد زمین‌لرزه رودبار همچنین سبب شد که با کمک بانک جهانی شبکهٔ شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تجهیز و توسعه یابد.

منبع: ویکی پدیا

برای دیدن تصاویر در سایز بزرگتر روی آن ها کلیک کنید…

 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۳-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۱۹-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۴۱-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷
 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۴۰-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۷-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۶-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷
 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۲-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۹-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۸-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷
 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۳-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۴۲-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۴۳-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷
 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۲۸-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۵-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۴-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷
 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۱-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۳۰-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۲۹-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷
 ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۲۶-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۲۵-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷  ۸۰۶۴۶-۲۴۱۳۲۴-۱۴۰۳۳۳۰۲۱۷

فیلمی از زلزله رودبار  که توسط یک گروه امدادی و خبری خارجی در سال ۱۳۶۹ تهیه شده است.⇓

۲

فیلمی از کمک مردم  روستای مورود تهران به زلزله زدگان رودبار و منجیل.

مردم غیور روستای مورود در زمان وقوع زلزله رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ علیرغم بضاعت کم و تنگنای اقتصادی آنچه که در توان داشتند به زلزله زدگان آسیب دیده اهدا کردند. این گزارش  توسط صدا و سیما در آن زمان تهیه شده است.

۲

 

۱۰ دیدگاه ها

  1. سلام، بین این ها یه نوزاد دختر نبوده ک جسدش پیدا نشده باشه؟یکی از اقوام ما ظاهرا از زلزله رودبار به جا مونده بوده ک چون خانوادش پیدا نشدند یا مردند به پرورشگاه بردندش و بعد به فرزند خوندگی گرفته شده، هیچ اطلاعاتی ازش در دسترس نیست فقط گفتند ممکنه اسم خودش یا یکی از اقوامش سمیرا باشه

 1. شاید اگه این ایران یکمی بیشتر دقت میکرد من خواهرمو تو اون زلزله لعنتی از دست نمیدادم و برادرمم بخاطر اون زلزله آسیبی نمیدید ک فلج بشه بعد چند سال بخاطر اون شوک و آسیبایی ک وقتی سه سالش بوده بهش وارد شده بود نمیمرد! هه! خیلی مضحکه ۴ روز بعد رسیدگی کردن میخواستم صد سال سیاه رسیدگی نمیکردن! اگه ی چند روز زودتر میرفتن جای خواهرو برادر من بجای قبرستون توی خونشون بود اونا الان میتونستن ی بچه ۷،۸،۱۰ ساله داشته باشن! مرسی از امداد رسانی ایران بعد خواهشا فقط نگید چرا تعداد مهاجرت ها زیاد شده! ایراااااان پاینده! هه!

  1. عزیزم شما آماری از باقی کشته های اون سال دارین؟
   اسمی چیزی
   من الان خیلی گیج و سردرگم هستم

 2. با سلام یاد و خاطره از دست رفتگان در زلزله
  رودبار و منجیل … را گرامی میداریم.
  عمه ی اینجانب به همراه پنج تن از دخترعمه ها
  و پسر عمه ها در این زلزله از دست رفتن.
  یادشون و خاطراتشون گرامی.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *