آخرین اخبار : 

آفت شپشک سیاه زیتون در دشتویل

آفت شپشک سیاه زیتون بلای جان درختای زیتون روستای دشتویل شده و باعث کاهش محصول دهی درختان زیتون روستا شده است. وجود این مشکل خسارات زیادی را به همراه داشته است و باغداران قادر به مبارزه با این آفت نیستند.

تصاویری از این آفت بر روی درختان زیتون :

 
 
لازم به ذکر است روستای دشتویل تقریبا آخرین نقطه در محدوده‌ی شرقی شهرستان رودبار است که درخت زیتون محصول می دهد. البته به ندرت در روستاهای کوهستانی بخش رحمت آباد و عمارلو زیتون رشد می کند و اگر رشد کند محصول نمی دهد.
و ما امیدوارم با همت مردم و جهاد کشاورزی رودبار این مشکل روستا حل شود.
 
آنچه باید از آفت شپشک سیاه زیتون باید بدانید:
این آفت برای نخستین بار در سال ۱۳۲۵ در روی گیاه خرزهره و در روی چند درخت مرکبات در رامسر (دواچی ۱۳۲۵)و سپس در لاهیجان و بندرانزلی (کریوخین۱۳۲۶) در روی بوته های خرزهره دیده شده است.

این آفت در بسیاری از مناطق زیتون و مرکبات خیز جهان به ویژه در نقاط گرمسیری و در مناطق با آب و هوای نسبتا سردتر فعلا در روی گیاهان گلخانه ای یافت می شده است.

گرچه زاد اوری این حشره بسیار زیاد است و گسترش آن به سرعت صورت می گیرد ولی مهار کردن آن با سمهای حشره کش آسان است و می توان از خسارت آن جلوگیری به عمل آورد ولی چون از طرفی کاربرد سموم حشره کش در مبارزه با آفات پایانی ندارد و برای جلوگیری از زیان این آفت نیز دست کم باید همه ساله دوبار درختان آلوده را سمپاشی کرد و از طرف دیگر سمپاشی که باید از طرف عموم زیتون کاران صورت گیرد در پهنه ی گسترده ی زیتون کاریها صرف نظر از هزینه ی هنگفت دشواری های دیگری از نظر به هم خوردن تعادل طبیعی منطقه و آلوده شدن محیط زیست در بر دارد از این رو در برخی از کشورهای زیتون خیز از جمله آمریکای شمالی برای مبارزه با این آفت ترجیح می دهند که از دشمنان طبیعی آن کمک بگیرند تا نیازی به سمپاشی شیمیایی نباشد و یا دست کم از تکرار آن جلوگیری شود.
 
درج این مطلب در سایت زیتون خبر
درج این مطلب در روزنامه معین(روزنامه صبح شمال ایران) برای مشاهده روزنامه کلیک کنید…
.
 
 
 
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *